logo-reg-jh-2025-190x100-v2-optz
logo-interreg-sweno-2025-360x100-v2-optz
Projektpartners i tronheim

TVÅ GIVANDE DAGAR HOS VÅRA GRANNAR I NORGE

15 januari, 2026
Text: Moa Eriksson, Jämtland Härjedalen Turism
Projektpartners vid Lykkens portal i Trondheim.

I projektet Geoturism i mitten började 2026 med kunskapsutbyte under Fellesstemmen där vi deltog som utställare och hade möjlighet att synliggöra projektet, samt med en kreativ workshop hos våra grannar Trøndelag Reiseliv. Två dagar fyllda med intryck och klokskaper vi tar med oss hem och vidare i projektarbetet.

Panelsamtal
Panelsamtal under dagsprogrammet. Foto: Moa Eriksson

Fellesstemmen 2026

7 januari samlades politiker, näringslivsrepresentanter, tjänstepersoner och kulturaktörer på Scandic Hell för att delta på Fellesstemmen. Konferensen berörde bland annat strategisk infrastruktur, samverkan för tillväxt, civil beredskap, regional utveckling över gränsen och elektrifieringen av Meråkerbanan. Hur gränsregionerna Jämtland Härjedalen och Trøndelag kan bli en starkare gemensam kraft i ett mer integrerat, robust och hållbart Norden var det som genomsyrade dagen. 

JHT deltog som utställare med projektet Geoturism i mitten tillsammans med representanter från Trøndelag Reiseliv och Geopark Indalsälven. Utställningsmiljön delades med projekten Resiliens på Tvers, Lärare utan gränser, SYSTER gastronomi samt Interreg Sverige-Norge. Att närvara som utställare bidrog till kunskapsutbyte och erfarenhetsdelning mellan projekten och förstärker dessutom bilden av en samlad och aktiv region, där olika initiativ kompletterar varandra.

Vi fanns även representerade på scenen genom VD Teres Gärdin som deltog i panelsamtal med temat; Historia skrivs under 2026! Meråkerbanan elektrifieras och öppnar upp möjligheter för tåg över gränsen: vilka möjligheter innebär detta och hur tar vi oss dit?

Fellesstemmen arrangeras av Fellesrådet för Trøndelag – Jämtland Härjedalen.

Trondelag workshop
Utsikt och workshop i Trondheim. Foto: Moa Eriksson

Norgevisiten fortsätter

Vi passade på att förlänga Norgebesöket med en heldags workshop hos våra projektkollegor i Trondheim. Den ägnades åt arbete kring gemensamma förväntningar och mål under det kommande året, samt hur vi ska jobba med utveckling av paketerade erbjudanden och reserutter i våra regioner och geoparker. Under lunchen hann vi även med en liten sightseeing genom stan som bland annat innefattade biblioteket, Lykkens portal på Gamle Bybro, Nye Hjorten Teater och Nidarosdromen (på håll) !

Stort tack till Fellesrådet och Trøndelag Reiseliv för värdskapet. 

Projektet Geoturism i Mitten finansieras av Interreg Sverige-Norge, tillsammans med Region Jämtland Härjedalen och Tröndelag Fylkeskommune.

Kontakt: Moa Eriksson

Skip to content