Cykling i Lofsdalen

FAM-trip med Hike & Bike tema

17 april, 2026
Text: Anne Adsten, Jämtland Härjedalen Turism
Cykling i Lofsdalen.

Jämtland Härjedalen Turism med medlemsdestinationer bjuder in upp till sju researrangörer med fokus på aktiv semester från UK, DACH-, och Benelux-länderna i augusti 2026. Under fem dagar kommer de att få uppleva cykling och vandring i Lofsdalen, Funäsfjällen, Vemdalen och Östersund för att bli inspirerade att paketera resor till regionen. Satsningen är möjlig tack vare samordningsmedel från Region Jämtland Härjedalen och Östersunds kommun samt att vi har exportmogna destinationer med en önskan om att visa upp sig för en internationell marknad.

En resa för att fler researrangörer ska välja Jämtland Härjedalen

En FAM-trip (FAM=familiarization, att lära känna) syftar till att öka kännedomen om ett eller flera områden där vi försöker öka möjligheten att fler researrangörer väljer att skapa nya exportsamarbeten med våra turismaktörer. Planeringen startade redan i höstas och i januari gjordes ansökan till Visit Sweden om att få ingå i deras FAM-trip program för 2026. Visit Sweden bidrar genom att hjälpa till att sprida resan och se till att rätt typ av researrangörer ansöker om att få delta. Om det är fler än sju sökande researrangörer så väljer vi sedan ut vilka vi vill ta emot utifrån rekommendationer från Visit Swedens travel trade managers med nätverk i de olika målmarknaderna. Visit Sweden deltar med en person under själva resan för att ta samarbetet med researrangörerna vidare. Även från vårt håll så håller vi kontakterna med deltagande researrangörer och de turismaktörer som deltar i FAM-trips uppmanas oxå att hålla kontakten för att se till att det blir affärer framåt.

Active Roundtrip in Adventure Sweden – Jämtland Härjedalen

Resan börjar med en kort flygning från Stockholm till Sveg, därefter transfer till Lofsdalen för cykling och vandring, besök vid fäbod och boende i lyxiga fjällstugor. Från Lofsdalen går resan via Myskoxcentrum till Funäsfjällen för mer cykling och vandring samt besök vid olika boendeanläggningar. Gruppen kommer att få en guidad björnvandring på vägen till Storhogna i destination Vemdalen. Efter en vandringstur i anslutning till Storhogna högfjällshotell serveras middag i vinterträdgården. I Östersund bjuds deltagarna på en kulturvandring på Jamtli innan det är dags att flyga mot Stockholm igen från Åre Östersund Airport.

Deltagarna står själva för sin resa till/från Stockholm Arlanda eller Stockholm centralstation, medan vi som arrangörer står för hela programmet. Varje destination står för sina respektive kostnader och Jämtland Härjedalen Turism står för flygresor, samordning samt hyrbil med chaufför.

Information/program för engelsktalande researrangörer om FAM-trip:en.

Information/program för tyska researrangörer om FAM-trip:en.

Här ansöker intresserade researrangörer om att få åka på vår kommande FAM-trip.

Frågor om FAM-trip:en

Mia Wiktor Lunde, turismutvecklare Jämtland Härjedalen Turism

Anne Adsten, senior turismutvecklare Jämtland Härjedalen Turism

Skip to content