Dag 2
Hörsångs Camping – mod, drivkraft och ett personligt värdskap
Dag två inleddes vid havet på Hörsångs Camping, där Christina tog emot gruppen. Hennes berättelse gjorde starkt intryck på deltagarna. Christina har bott i Sverige i 25 år och drev tidigare det populära 50-tals Café Hälla. När hon startade caféet hade hon aldrig bakat, men byggde ändå upp en uppskattad verksamhet. Drömmen om att bo nära vatten, gärna i Höga Kusten, fanns kvar – och när Hörsångs Camping blev till salu tog hon chansen.
Trots att hon inte tidigare hade drivit camping har hon med driv, nyfikenhet och vilja utvecklat platsen till en liten och mycket omtyckt camping vid havet. Här finns ett personligt värdskap, en liten båthamn och en närhet till vattnet som präglar hela upplevelsen. Christina driver campingen i stort sett själv och möter gäster från många olika länder, där hennes språkkunskaper är en viktig del av värdskapet. Besöket blev en påminnelse om att en stark campingupplevelse inte alltid handlar om storlek, utan lika mycket om personlighet, närvaro och känslan gästen får när den kommer fram.
High Coast Whisky – när ställplatser blir en del av ett större besöksmål
Ett av resans mer annorlunda stopp var High Coast Whisky, där deltagarna fick se hur ett starkt besöksmål kan kombinera hantverk, mat, dryck, berättelser och ställplatser till en större helhet. Gruppen fick en rundvisning i destilleriet och en inblick i verksamheten, där cirka 21 000 fat whisky lagras. High Coast Whisky erbjuder även ställplatser, vilket gjorde besöket särskilt intressant för gruppen. Här blev det tydligt hur boende med husbil eller husvagn kan bli en naturlig del av ett besöksmål – och hur möjligheten att stanna över kan bidra till att gästen får mer tid på platsen.
Under besöket berättades också om planer på fler ställplatser i framtiden. För deltagarna gav stoppet inspiration kring hur en verksamhet kan skapa fler reseanledningar, få besökaren att stanna längre och bygga en helhetsupplevelse där boende, aktivitet, måltid och platsens berättelse hänger ihop.
Sollefteå Camping – familjecamping, stadsläge och laxfiske
Resans sista stopp blev Sollefteå Camping, en kommunägd camping med cirka 220 elplatser, stora grönytor och ett läge nära centrum. Campingen har ett tydligt fokus på barnfamiljer och erbjuder bland annat pool, aktiviteter, öppna ytor och närhet till stadens utbud. Här fick deltagarna höra mer om hur en större kommunägd camping fungerar i praktiken, med fokus på drift, målgrupper, säsong och campingens roll för platsen. Att campingen ligger så nära centrum gör att restauranger, handel och annan service blir en del av erbjudandet, även om restaurangen på själva området inte längre är öppen.
En viktig reseanledning är också laxfisket i Sollefteå. Nipstadsfisket lockar besökare som vill fiska lax i Ångermanälven, mitt i stan. Det gör campingen till ett bra exempel på hur en specifik aktivitet kan bidra till att skapa efterfrågan och ge gästen en tydlig anledning att resa till platsen.
Resor som skapar både idéer och gemenskap
Efter två dagar i Höga Kusten var deltagarna nöjda med resan. De fick se många olika typer av verksamheter: en kommunägd camping med arrendator, en familjeägd camping i stark utveckling, en camping byggd kring ett attraktivt aktivitetsområde, en liten personlig havscamping, ett destilleri med ställplatser och en större kommunal familjecamping mitt i stan- och det är det som gör studieresorna värdefulla, att få se bredden. Alla verksamheter har olika förutsättningar, men det finns alltid något att ta med sig hem. Det kan handla om en idé till ett servicehus, ett nytt sätt att tänka kring värdskap, hur man kan använda sitt läge bättre, hur man samverkar med andra företagare eller hur man skapar fler anledningar för gästen att stanna längre.
Campingresan till Höga Kusten blev därmed inte bara projektets sista nationella studieresa. Den blev också en tydlig påminnelse om värdet av att lära av varandra, inspireras av andra platser och ta med sig nya tankar hem till den egna verksamheten i Jämtland Härjedalen.
Läs mer om projektet här