logo-reg-jh-2025-190x100-v2-optz
EU Medfinans
S3-utbyte i Stockholm hos Visit Sweden

Nyttigt lärande om innovation och besöksnäring 

11 november, 2025
Text: Jonas Herjeby, Jämtland Härjedalen Turism
Hela gänget med representanter från Jämtland Härjedalen, Dalarna, Värmland och Småland, Öland och Gotland. Foto: Anneli Crichlow, Visit Sweden

Den 1 oktober var projektet Samverkan för besöksnäringen i Stockholm för att utbyta erfarenheter kring att arbeta med innovation och besöksnäring för den regionala utvecklingen. Det var den första fysiska träffen för den här gruppen som tidigare träffats digitalt under ett års tid. 

Bakgrund till träffen

Tidigt i projektet Samverkan för besöksnäringen i Jämtland Härjedalen såg vi vikten av att knyta kontakt med andra regioner i Sverige som på något sätt arbetar med besöksnäring inom sina strategier för smart specialisering. Läs mer här om hur vi inom projektet arbetar med smart specialisering, eller på Region Jämtland Härjedalens sida, för mer beskrivning av begreppet.

Vi började med att via dokumentstudier identifiera vilka regioner i Sverige som vi ville lära mer av och valde ut tre för att genomföra intervjuer. Dessa var Dalarna, Värmland och Gotland där vi tog kontakt med de regionala besöksnäringsorganisationerna. Intresset för att prata mer och tillsammans väcktes snabbt hos samtliga och vi på JHT tog på oss en samordnande roll för mötena som vi regelbundet hållit digitalt sedan i oktober 2024. Där har vi tillsammans med Visit Värmland, Visit Dalarna och Partnerskap Innovation Småland, Öland och Gotland (genom Gotlands besöksnäring) delat erfarenheter och uppdaterat varandra om vårt arbete.

1 oktober i år träffades vi alla för första gången fysiskt hos Visit Sweden i Stockholm för en heldag av lärande och utbyten av kunskap och erfarenheter kring smart specialisering, innovation och besöksnäring. Till träffen hade vi även med oss representanter från våra respektive Regioner och från JHT deltog Jonas Herjeby och Pauline Pedersen Lundh, tillsammans med Amelie Rahbek från Region Jämtland Härjedalen.

S3-utbyte i Stockholm hos Visit Sweden
Jonas presenterar Jämtland Härjedalens arbete med smart specialisering och innovation. Foto. Pauline Pedersen Lundh

Lärdomar att ta hem

Vi fick med oss många nyttiga saker från träffen som vi tar med oss hem tillsammans med Region Jämtland Härjedalen. Framför allt Värmland och Dalarna har länge arbetat med smart specialisering och kommit längre än oss andra och har både tydliga mål och en tydlig struktur och ambitionsnivå för strategin. SmÖ (Småland, Öland och Gotland) har precis färdigställt utvecklingsagendor för sina kunskapsområden, där besöksnäringen är ett.

Det är väldigt nyttigt att både få dela med sig av sina egna erfarenheter och att få lära av hur andra arbetar och den här dagen gav oss flera lärdomar och ögonöppnare, bland annat att:

  • det är viktigt att vi i Jämtland Härjedalen backar tillbaka och tydliggör roller och ansvar för smart specialisering. Vilken roll ska Regionen ta som regionalt utvecklingsansvarig och detsamma gäller för oss intermediära aktörer. Ännu viktigare är hur vi ska göra det tillsammans. Det här är ett arbete som vi redan har påbörjat men som efter dagen i Stockholm känns ännu viktigare
  • en del i att backa tillbaka också är att se till att vi har rätt kunskapsunderlag för våra respektive styrkeområden för att kunna veta hur vi ska arbeta med dem framöver och vilka mål som ska sättas upp
  • både politik och tjänstepersoner inom Region Jämtland Härjedalen behöver se arbetet med smart specialisering som ett prioriterat område och att tillsammans med oss intermediära aktörer vara överens om vilken ambitionsnivå vi ska lägga det på
  • att strategierna för regional utveckling (RUS) och smart specialisering (S3) måste lira med varandra och gärna – som i fallet Värmland – vara samma dokument
  • vi faktiskt också gör ett bra arbete redan! Vi intermediära aktörer har tillsammans med Region Jämtland Härjedalen påbörjat ett bra samarbete för att enas om definitioner och prioriteringar för att hitta gemensamma arbetssätt för smart specialisering, utifrån en jämtländsk kontext. Än finns det mycket kvar att göra, men resan är påbörjad.

Dagen blev väldigt lyckad och fylld av intressanta samtal och nya kontakter. Det var framför allt roligt att äntligen få träffas på riktigt efter att bara ha setts över skärm under ett års tid. Och som det oftast är så ger det fysiska mötet i ett rum ett helt annat utbyte än det digitala.

Skip to content