logo-reg-jh-2025-190x100-v2-optz
EU Medfinans
Kent Halvarsson, Åkersjöstrands camping, leder nätverk i Jämtland Härjedalen. Foto: Privat

Kent Halvarsson leder nätverk för campingar & ställplatser i Jämtland Härjedalen

12 januari, 2026
Text: Johan Ericson, Jämtland Härjedalen Turism
Kent Halvarsson, Åkersjöstrands camping, kommer leda nätverk för campingar och ställplatser i Jämtland Härjedalen. Foto: Privat

Campingarnas och ställplatsernas i Jämtland Härjedalen behov av att mötas, utbyta erfarenheter och utvecklas tillsammans har blivit allt tydligare under projektets gång. Genom temadagarna, de så kallade campingdagarna, har aktörer från hela Jämtland Härjedalen samlats kring gemensamma frågor som rör vardagen i verksamheterna. Samtalen har lagt grunden för ökad samverkan och en stark vilja att fortsätta träffas även efter projektets slut, något som nu tar form genom planerna på ett långsiktigt nätverk för regionens campingar och ställplatser.

Nyfikna campingägare lyssnar på Maria Könberg från polisen. Campingdag 2024. Foto: Johan Ericson, JHT
Nyfikna campingägare lyssnar på Maria Könberg från polisen. Campingdag 2024. Foto: Johan Ericson, JHT

campingars behov att träffas

I projektet “Samverkan och utveckling av campingar i Jämtland Härjedalen” har flera temadagar satts upp som inom projektet döps till “Campingdag”. Syftet med dessa dagar är att fylla ett dagsprogram med innehåll som gör att de deltagande campingarna får information som berör deras verksamhet, föreläsningar som utvecklar deras verksamhet och dagen innehåller grupparbeten där frågor och diskussioner görs mellan deltagarna.

Vilka ämnen, föreläsningar och information som dagen innehåller har deltagarna själva fått gett önskemål om dels vid uppstartskonferenserna våren 2024 men också löpande under projektets gång. Exempel på föreläsningar under de 4 tillfällena som varit är polisen som varit på plats och pratat säkerhet, vi har hört om tillgänglighet, digital marknadsföring, kommun och region har varit på plats och pratat företagsstöd, vi har hört om avfallshantering och deltagare själva har fått visa på bra exempel hur de utvecklat deras verksamheter.

En tydlig slutsats från campingdagarnat är att grupparbetena varit den mest uppskattade delen. Det är i dessa samtal deltagarna upplever att de får ut mest – när de själva får styra innehållet och diskutera frågor som är direkt kopplade till deras vardag. Ämnen som avfallshantering, marknadsföring, bokningssystem, prissättning och nätverkande har engagerat starkt. Samtalen har präglats av både allvar och skratt, vilket skapat energi och en känsla av sammanhang. Många har lyft hur värdefullt det är att upptäcka att man inte är ensam om sina utmaningar – att andra campingar brottas med samma frågor. Samtliga deltagare ser en tydlig nytta i att fortsätta träffas även efter projektets slut, främst fysiskt men även digitalt som ett komplement i ett geografiskt stort län. Därför finns nu en stark vilja att bygga vidare på dessa möten genom ett långsiktigt nätverk. Den avgörande frågan framåt har dock varit: vem tar ansvar för nätverket när projektet avslutas?

Skapa ett nätverk som lever vidare efter projektet – Kent Halvarsson

Under grupparbetena på campingdagarna när deltagarna diskuterat möjligheten kring att ha ett nätverk i framtiden har frågan kommit om vem de ser som möjlig kandidat att vara den som är sammankallande och ansvarig för att nätverket lever vidare. Ett namn som varit återkommande är Kent Halvarsson som driver Åkersjöstrands camping i Åkersjön. Kent har varit i turistbranschen i över 35 år och bland annat drivit hotellet fjällhotellet i byn och varit drivande inom snöskoterturism. Campingen har han byggt själv från grunden och är en året-runt-öppen camping som ligger vid sjön där bad, fiske, vandring, skidåkning och snöskoter är populära inslag hos hans besökare.

Under de senaste 10 åren har Kent varit ordförande i Camping MittSverige som är en regional förening som sträcker sig från Gävle-Sandviken upp till Högakusten-Vildmarksvägen, och sedan 5 åren tillbaka sitter han med i Svensk Campings styrelse. Han har också arbetat som konsulent åt SCR i norra Sverige där han hjälp ett antal campingar och ställplatser att komma igång med deras verksamheter.  I och med att Kent har dessa positioner finns väldigt bra ingångskanaler till många viktiga instanser som idag handlägger och styr verksamheter inom campingar och ställplatser och med de erfarenheter han har att starta och driva camping kommer han vara en viktig länk mellan aktörerna för att utveckla campingar och ställplatser i Jämtland Härjedalen.

Vad som är viktigt att veta är att Kent tar på sig rollen som sammankallande i form av campingägare, och inte som representant för organisationer i campingsverige. Det finns därför inget kommande krav för någon att vara medlemmar någonstans.

Såhär säger Kent själv om nätverket:

“Jag ser fram emot uppdraget att få leda det nätverk som nu växer fram för campingar och ställplatser i länet. Ambitionen är att samla branschen, skapa en gemensam röst och tillsammans driva frågor som stärker vår fortsatta utveckling.

Min egen relation till camping sträcker sig över 60 år, med erfarenhet av allt från tält till husbil och stuga. Det har gett mig en bred förståelse för campingens betydelse, både för gäster och verksamheter.

Jag vill att nätverket ska vara en aktiv plattform för samverkan och erfarenhetsutbyte. Genom att arbeta mer gemensamt, bland annat genom att dela kunskap och på sikt även lämna statistik, kan vi tydligare synliggöra vår roll inom besöksnäringen och skapa bättre förutsättningar i dialogen med beslutsfattare.

Tillsammans kan vi stärka campingar och ställplatser i länet och driva utvecklingen framåt.”

Har ni campingar, ställplatser eller representanter från kommun eller destination frågor, funderingar eller idéer på hur campingar och ställplatser kan bygga upp nätverket och vad ni önskar se och utveckla är ni välkomna att höra av er till Kent via telefon eller mail.

Kent Halvarsson: 070-640 03 37        Maila Kent här

Ett gäng campingar och ställplatser på besök på Rötvikens camping augusti 2025. Foto: Arrangerat av JHT
Ett sätt att bygga nätverk och känna varandra mer att besöka varandra. Här görs ett besök av campingar och ställplatser på Rötvikens camping i Augusti 2025. Foto: Arrangerat av JHT

Länkar till tidigare campingdagar

Är ni nyfikna på hur tidigare campingar sett ut kan ni läsa om dessa här:

Campingdag Östersund September 2024

Campingdag Hede April 2025

Sammanfattning Campingdag Hede och Österåsen Oktober 2025

Skip to content