Rader från VD
Tack från en röd näsa…
Jag vill rikta ett beundransvärt tack till alla er där ute som i månader nu agerat i ert värdskap, ett värdskap som gör att Jämtland Härjedalen fortsatt är ett besöksmål i världsklass.
”Där stängdes liften av och sista bygeln stannade för den här säsongen. Det var säsongen då pandemin till en början höll oss i ett fast och begränsat grepp…”
Läs mer
Säsongsjobb i Jämtland Härjedalen
En av de mest populära sidorna på jht.se kompletteras nu med aktuella lediga jobb i besöksnäringen
Sidan innehåller information om att säsongsarbeta i Jämtland Härjedalen och innehåller nu både länkar till söka-jobb-sidor samt direkt information om lediga platser just nu för att belysa vilken typ av tjänster som det råder kompetensbrist för just nu.
Lediga platser just nu:
- Cykelmekaniker/butiksbiträde, Funäsfjällen
- Sommarjobb i Ramundberget, Funäsfjällen
- Eriksgården i Funäsdalen söker hovmästare, serveringspersonal och receptionist/frukostvärd
- Funäsdalen Berg & hotell söker servis, kock, receptionister & butikspersonal
- Kock & Servis sökes till Skoogs krog i Funäsdalen
- Taxichaufförer sökes till Funäsfjällen & Vemdalen
- Sommarjobba i Destination Vemdalen
- Lofsdalens fjällhotell söker receptionister, servispersonal m m
- Jobba i Härjedalen i sommar
- Holiday Club i Åre söker medlemmar till sitt team inför sommaren
- Restaurangpersonal till Kolåsens Fjällhotell
- Campingsommar i Hammerdal
- MultiChallenge i Östersund söker extrapersonal – aktivitetsvärdar och restaurangpersonal
- Sverige Taxi Östersund söker taxiförare
- Hotell Jämteborg söker personal för städ reception kök & bar
Läs mer
Gästnattsstatistiken för Jämtland Härjedalen visar +16% februari 2022
En tydlig trend är att utlandsmarknaderna (i volym tydligast för de nordiska marknaderna) ökar kraftigt, medan den svenska marknaden avmattas. Denna trend märks allra tydligast hos fjälldestinationerna. Alla kommuner i regionen ökar i februari, liksom i stort sett alla destinationer.
Läs mer
Ny artikel om Madelén i Bydalsfjällen
Med fokus på de starkaste upplevelserna i kategorierna friluftsliv, kulturism och gastronomi är adventuresweden.com den huvudsakliga plattform som JHT arbetar med gentemot turoperatörer, media, transportörer m fl och som ska stärka attraktionskraften för Jämtland Härjedalen.
Nu finns en ny artikel på sajten om Madelén Hemmingsson, Fjällhalsen och hennes mathantverk tack vare Annelie Lanner, Eldrimner och med vackra bilder av Stéphane Lombard.
Läs mer
JHT Academy 10 maj: Ledarskap på Frösö Park
CIRKA 10 PLATSER KVAR!
Vi välkomnar destinationsföreträdare, turismstrateger, turismutvecklare, turistinformatörer och turism-företagare i Jämtland Härjedalen till en inspirerande dag med föreläsningar på temat ledarskap, GRATIS via projektet Morgondagens medarbetare. Simon Frindi berättar om ledarskap genom emotionell intelligens, Pernilla Gravenfors om employer branding och Kristoffer Schjött-Quist om affärsrelationer i världsklass.
Läs mer
Läs hela JHT nyhetsbrev v17 2022 här