En bra start
1.Börja till exempel lektionen eller tillfället där du berättar om besöksnäringen, med att visa filmen Morgondagens medarbetare. Den finns i en längre variant som är 10 min lång och har du kortare tid på dig så finns en kortare variant som är drygt 4 minuter lång. Dessutom finns de som intervjuas i den större filmen som enskilda kortare filmer när du vill visa ett specifikt yrke: Joanna studerar turism, Fio läser HT på gymnasiet och gillar att jonglera med flaskor på fritiden, Josefin ansvarar för skidskola, Thomas är skoterguide, Emma är receptionist och Rickard är VD för en fjällanläggning. I en annan serie finns Elisabeth som är marknadsstrateg för ett destinationsbolag, Pelle egenföretagare och eventmakare, Peter VD för ett transportföretag och Latti som är expert på att fixa längdspår.
2. Efter en inledande film kan du visa presentationen. Om du håller presentationen för en klass så kan du avsluta med en repetitionsfråga: Nämn egenskaper/hur man behöver vara för att få jobb i besöksnäringen.
3. Har du lite mer tid på dig så kan den andra delen av lektionen/tillfället vara att du delar upp eleverna/åhörarna och ber dem samtala om framtidens turism. Ge varje grupp ett A3 papper för att sammanfatta diskussionerna i en plansch/poster som ska marknadsföra det som de ser som framtidens turismprodukt/tjänst.
Ladda ned filmerna till din presentationsdator från Vimeo
En kort presentation om besöksnäringen i Jämtland Härjedalen
Presentationen passar väl för 8:e, 9:e klassare, gymnasium och yrkesutbildningar. Den är lagom lång för att fylla ett pass om ca 30-40 min inklusive den längre varianten av filmen Morgondagens medarbetare, samt frågor.
Ladda hem presentationen som pdf via länken längst ned på denna sida.
För att poängtera besöksnäringens roll för regional utveckling i Jämtland Härjedalen finns filmen “Jämtlandsmodellen“. Filmen är ca 4 minuter lång och finns även i en textad variant.